Zvládnutie násilia si vyžaduje nielen fyzickú a taktickú pripravenosť, ale aj správny mentálny postoj – mindset. Tento článok sa zameriava na dôležitosť sebahodnoty a psychologickej prípravy, ktorá je kľúčová pre efektívnu sebaobranu. Spoznanie vlastnej hodnoty a pochopenie svojej úlohy v živote nám umožňuje rýchlo a rozhodne reagovať v krízových situáciách, čím zvyšujeme naše šance na úspešnú obranu a prežitie.
Vnímanie sebahodnoty v sebaobrane
Predtým, ako je človek schopný sa vôbec fyzicky brániť, teda byť schopný v konfliktnej situácii niečo spraviť, je dôležité si uvedomovať vlastnú dôležitosť a sebahodnotu. Každý z nás je cenný ako zlato a má v tomto živote svoje miesto. V rámci psychologickej prípravy v sebaobrane pripomíname našim účastníkom na kurzoch, že ich okolie, rodina, kamaráti ich potrebujú rovnako, ako oni potrebujú ich. Často sa totiž stretávame s tým, že žiaci sebaobrany si plne neuvedomujú svoju dôležitosť a podceňujú dôsledky svojej nečinnosti. Preto sa často stane, že sú pasívni, čo sa týka ochrany ich života.
Ako môžeme zmeniť pasívny mindset?
Predstavte si, že by ste prišli o život, pretože ste sa skrátka dostatočne nebránili. Vizualizujte si príchod polície a ten moment, keď vašej rodine oznamujú, že už sa nikdy nevrátite domov. Vaša rodina a blízki by vás oplakali a museli sa vyrovnávať s vašou stratou. Oni prišli o vás a vy o nich. A vy by ste sa na to pozerali z vtáčej perspektívy – nechceli by ste vtedy vrátiť čas a urobiť všetko, čo by bolo vo vašich silách, aby ste ochránili svoj život? Veríme tomu, že áno.
Je dôležité, aby ste si v stave blížiacej sa konfliktnej situácie plne uvedomovali fakt, že vás potrebuje vaše okolie a vďaka tomu v sebe našli silu sa brániť. Nechceli by ste, aby rovnako zmýšľali aj vaši blízki, ktorých milujete? Tento mindset je kľúčový, aby ste boli schopní nastaviť sa na danú situáciu a vedeli sa prepnúť do agresívnej sebaobrany.
Boj, ktorý nezačal je vyhratým bojom, ale…
Nechceme povedať, že sa za každých okolností musíte mlátiť hlava nehlava. Nikdy nebojujeme kvôli nášmu egu! Vždy, keď máme možnosť, de-eskalujeme konflikt a zo situácie utečieme. Držíme sa pritom motta: „Boj, ktorý nezačal je vyhratým bojom“.
Nie vždy sa však dá boju vyhnúť a môže sa stať, že ste „zahnaní do kúta“. Vtedy je nevyhnutné vedieť sa prepnúť na agresívneho obrancu takpovediac „lusknutím prsta“. Tento „switch“ je veľakrát rozhodujúci činiteľ v sebaobrane. Poznáte tie prípady, keď slabšie zviera, ktoré malo byť korisť odoženie útočiaceho predátora? Ako to vôbec dokáže? Odpoveď je relatívne jednoduchá. Ide do obrany v plnom nasadeníí. Chce totiž prežiť. Našou hlavnou úlohou by malo byť eliminovanie agresora, ktorý nás ohrozuje. Toto prepnutie z mierového zmýšľania do agresívneho mindset-u je možné jedine vtedy, pokiaľ sme schopní vnímať vlastnú hodnotu a porozumieť nášmu zmyslu v tomto živote. (Fyzický a de-esklačný tréning sebaobrany tu tak isto zohráva kľúčovú úlohu, ale v článku sa zameriavame primárne na mindset.)
Pasivita a jej možné následky
Ak sa v konfliktnej situácii rozhodnete, že sa nebudete brániť, môže to mať fatálne následky – nemusíte sa prebudiť v takom fyzickom, psychickom a emočnom rozpoložení, v akom ste boli pred útokom alebo sa nemusíte prebudiť už vôbec. Je dôležité mať na vedomí fakt, že pokiaľ sa nebudete brániť, vždy sa stane len to, čo chce útočiaca osoba.