Veľa ľudí si v dnešnej dobe myslí, že sebaobrana je iba o „kopaní do rozkroku“, agresivite a bitke. A ak už došlo k fyzickému stretu, niečo ste spravili pravdepodobne nesprávne. Sú situácie, kedy nie je možné sa fyzicky nebrániť. Pokiaľ je to však možné, vždy je potrebné sa snažiť vyhnúť fyzickému konfliktu za každú cenu.
Sebaobrana začína v našej hlave, kde dokážeme vyhodnotiť nebezpečné a rizikové situácie. Postoj, že mne sa to stať nemôže, len zvyšuje šancu, že vôbec nezareagujete v prípade napadnutia, resp. obťažovania. V stave rastúceho stresu a úzkosti vyplýva väčšina ľudského správania zo snáh nášho tela túto úzkosť stlmiť. Je tomu tak z veľmi dobrého dôvodu – v pokoji človek potrebuje na spracovanie informácií spravidla 8 – 10 sekúnd. Lenže stres, úzkosť, strach pôsobia na naše uvažovanie devastujúco – podľa psychológov počas extrémneho strachu a úzkosti až ¾ ľudí nedokážu vôbec uvažovať (jedná sa hlavne o situácie, ktoré človek nikdy nezažil vo svojom živote). Veľa ľudí sa v takomto stave tvári, že sa nič nedeje, aj keď im hrozí zjavné nebezpečenstvo (od útočníka, požiar,…). Jedná sa o skreslenie normálneho stavu, kedy úzkosť či strach potláčajú do úzadia.
Tento obranný mechanizmus je stav mysle, ktorým sa snaží človek upokojiť tým, že sa správa, ako by bolo všetko v poriadku. Tento mechanizmus ale nefunguje dokonale. Keď sa sami presvedčíme o tom, že všetko bude v poriadku, aj keď nás útočník obťažuje a dotýka sa nás, bude to mať za následok ľahkovážne konanie a netriezve uvažovanie. Keď sa ocitneme zoči voči konfliktnej situácii, poprípade katastrofe, máme tendenciu interpretovať situáciu v kontexte toho, čo sme zažili. Ak sme nikdy predtým nečelili podobným situáciám, nebezpečne podceníme ich závažnosť, čo môže byť v každom smere nebezpečné.
Ako sa vyhnúť skresleniu normálneho stavu?
V prvom rade je potrebná príprava, okrem iného si dopredu dokázať priznať možnosť napadnutia (katastrofy) a mať predstavu o tom, ako konať v prípade komplikácií. V praxi to teda znamená byť si aspoň trochu vedomý možných rizík, ktoré situáciu ako napadnutie, obťažovanie, prekročenie osobných hraníc, ale aj haváriu s autom, sprevádzajú a samozrejme poznať kroky, ktoré sú potrebné na odvrátenie hrozby.
Preto je vysoko efektívne, pokiaľ si konfliktnú (rizikovú) situáciu vyskúšate zvládnuť na našom kurze či tréningu sebaobrany, kde ste v bezpečí a máte čas analyzovať každý váš krok. Vďaka tomuto role-play tréningu získate sebavedomie, a čo je hlavné, budete v reálnom živote omnoho ľahšie na podobné hrozby reagovať, nakoľko ste si ich už zažili aspoň párkrát na tréningu. Budeme sa tešiť na vašu návštevu!